Do czego używa się kruszyw hutniczych?
- Szczegóły
Chyba każdy z nas wie, czym są kruszywa naturalne. Często stosuje się je przy budowach dróg i budynków, ale też w wielu gałęziach przemysłu. Kruszywa naturalne są też chętnie kupowane przez zwykłych Kowalskich ze względu na ich walory estetyczne. Używa się ich w aranżacjach ogrodowych, do wysypywania nimi ścieżek i podsypywania drzewek. Jednak jeśli chodzi o kruszywa hutnicze okazuje się, że niewiele o nich wiemy. Czym tak naprawdę są?
Pochodzenie
Kruszywa hutnicze pochodzą z odpadów przemysłowych. Są niemniej cennym materiałem budowalnym niż tradycyjne kruszywa naturalne. Najczęściej używa się ich do produkcji wełny żużlowej, cementu i cegieł żużlowych. Są chętnie stosowane w drogownictwie i budownictwie. Kruszywa hutnicze są przede wszystkim jednak tańsze niż kruszywa naturalne. Mają do nich bardzo właściwości fizyko-mechaniczne. Chociaż pochodzą z odpadów przemysłowych, muszą spełniać wysokie wymagania jakościowe i ekologiczne. Pozyskanie kruszyw hutniczych jest powiązane ze świadomą gospodarką odpadami. W żaden sposób nie zanieczyszczają one gleby ani wody. Używanie kruszyw hutniczych zamiast naturalnych ogranicza ich nadmierną eksploatację. Zmniejsza także istniejące składy odpadów hutniczych, dzięki czemu pozyskuje się miejsce, które można od nowa zagospodarować. Duża dostępność kruszyw hutniczych przyczynia się do tego, że inwestycje drogowe są o wiele bardziej rentowne.
Zastosowanie
Kruszywa hutnicze są coraz chętniej wykorzystywane do budowy dróg i autostrad. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie ruch jest naprawdę intensywny. Kruszywa hutnicze cechują się też wyjątkową szorstkością. Z tego powodu często używa się ich do modernizacji samochodowych torów wyścigowych, by auta miały lepszą przyczepność. Kruszywo hutnicze stosuje się też w innych branżach, np. w inżynierii wodnej oraz w rolnictwie. Zastosowania kruszywa hutniczego jest coraz więcej i wnika ono w coraz więcej gałęzi przemysłu i życia codziennego.